اهمیت مطالبه رهبرانقلاب درباره راه‌اندازی پنجره واحد صدور مجوز کسب و کار

 

رهبر معظم انقلاب در سخنانی به مناسبت روز کارگر با اشاره به گزارش‌های وزارت اقتصاد راه‌اندازی پنجره واحد مجوزهای کسب و کار را به عنوان یکی از اولویت‌های تسهیل صدور مجوزها بیان کردند و ضرورت راه‌اندازی آن را یادآور شدند.

یکی از بخش‌های مهم سخنان رهبرانقلاب در جمع تولیدکنندگان و کارگران که به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد، به بهبود فضا کسب و کار اختصاص پیدا کرد. ایشان با استناد به گزارش کارشناسی وزارت اقتصاد و اموردارایی دو راه حل بهبود فضای کسب و کار و کاهش چهل رتبه تا پنجاه رتبه‌ای شاخص بهبود کسب‌وکار کشور در جهان را « ایجاد پنجره‌ی واحد صدور مجوز» و  «تشکیل دادگاه‌های تجاری برای رفع اختلافات اقتصادی»  بیان کردند. ایشان نبود پنجره واحد کسب و کار را مانعی برای تسهیل صدور مجوز کسب و کار دانستند و از روند طولانی صدور مجوز انتقاد کردند.

مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۲ طی قانون اصلاح مواد ۱، ۶ و ۷ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی هیئتی را تحت عنوان هیئت مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار پیشنهاد  کرد و وظیفه این هیئت که به صورت فراقوه‌ای تشکیل می‌شود را تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار با درنظر گرفتن سه عامل کاهش زمان، کاهش هزینه و کاهش مراحل صدور قرار داد. همچنین وظایف این هیئت در قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر کامل‌تر شد که به وظایف این هیئت ماده‌های ۶۲ و ۷۰ برنامه پنجم توسعه مانند بهینه‌سازی نحوه ارائه خدمات و صدور مجوزهای کشور و شناسایی دستگاه‌های اصلی و فرعی پنجره‌های واحد کشور در جهت بهبود محیط کسب و کار افزوده شد.

راه­ اندازی سامانه مجازی پنجره واحد سرمایه­ گذاری استان کردستان، بر اساس بازدیدها،برگزاری جلسات کارشناسی، دستور استاندار محترم مبنی بر الکترونیکی نمودن فرآیندهای سرمایه‌گذاری و احصاء  فرایندهای استعلام گیری و مدارک مورد نیاز در زمستان سال 1395 انجام گردید. در این سامانه با همکاری 41 دستگاه اجرایی استانی، 142 فرایند مربوط به سامانه پنجره واحد سرمایه گذاری به آدرس www.iwkurd.com بار گذاری شدند. این فرایندها شامل صدور مجوزها، موافقت­ ها، پروانه­ ها و استعلام هستند. برای هر یک از این موارد اطلاعات و مدارک مشخصی تعریف شده و زمان لازم برای پاسخ گویی نیر تعیین شده است.

افتتاح سامانه پنجره واحد سرمایه گذاری با حضور استاندار وقت در تاریخ 25/12/ 1395 در استانداری کردستان انجام شد و مقرر گشت که کلیه دستگاه­های اجرایی صدور جواز و انجام و پاسخگویی به استعلام را از طریق این سامانه انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top